Czynniki utrudniające adaptację

• brak zaufania do placówki, podejrzliwość wobec personelu,
  • niepokój, lęk, poczucie zagrożenia,
  • brak jasnych reguł, zmienność w  ich przestrzeganiu,
  • brak doświadczeń społecznych w kontaktach z innymi dorosłymi i dziećmi,
  • nadopiekuńczość, wyręczanie dziecka w czynnościach związanych z samoobsługą,
  • straszenie dziecka przedszkolem, ciociami, itp.,
  • pośpiech, zdenerwowanie, spóźnianie - brak czasu dla dziecka, zabieganie,
  • brak zrozumienia dla trudnych zachowań dziecka, obrażanie się na dziecko, odrzucenie,
  • zmiana rytmu i trybu życia dziecka.

JAK UŁATWIĆ DZIECKU START W PRZEDSZKOLU

1. Staraj się jak najwięcej mówić o przedszkolu. Musisz mówić, że będzie się mogło tam bawić z kolegami, rysować kredkami i lepić z plasteliny

i że będą tam duże sale i zabawki . Jeśli będzie ci zadawało pytania ,

nie pozostaw żadnego z nich bez odpowiedzi .

1. Dziecko musi wiedzieć, jak wygląda jego przedszkole. Wybierz się tam na spacer, możesz być pewna, że przedszkolne sale z zabawkami i dziecięcymi dekoracjami spodobają się dziecku.

2. Wybierzcie się razem z dzieckiem na zakupy - pozwól żeby wybrało kapcie lub worek do przedszkola.

3. Jeśli dziecko miało mało kontaktów z rówieśnikami nadrabiaj to teraz - zaproś do siebie znajomych z dziećmi, lub wybierzcie się na plac zabaw. Postaraj się, żeby dzieci bawiły się bez twojego udziału.

4. Sprawdź, czy twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonywać proste czynności - zakładać czapkę, sweter, wkładać kapcie, jeść łyżką i widelcem. Jeśli ma problemy, poćwiczcie razem. Chwal je za każdy nawet najmniejszy sukces.

5. Jeśli dziecko nigdy nie rozstawało się z domem, zostaw je na godzinę lub dwie u dziadków lub znajomych. To bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie przedszkole będzie mu się kojarzyło z pierwszym rozstaniem.

6. Nie zamartwiaj się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bój się, że nie da sobie rady. Ono od razu wyczuje twoje nastroje i będzie negatywnie nastawione do tego nowego etapu w swoim życiu.

Dla dobrej adaptacji dziecka w nowym środowisku jakim jest przedszkole trzylatek powinien mieć opanowane następujące czynności:

- samodzielne jedzenie łyżką,
- mycie rąk,
- czynności higieniczne przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych,
- zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby (np. nakładanie kapci),
- rozpoznawanie swoich rzeczy wśród innych,
- wycieranie nosa,
- w miarę rytmiczne chodzenie po schodach przy poręczy,
- znajomość swojego imienia i nazwiska.

RODZICU PAMIĘTAJ

Opinie i uwagi nauczycielek, zwłaszcza te trudne przez rodziców do zaakceptowania, nie są wynikiem negatywnego stosunku do dziecka, ale wynikają z troski o dziecko, na które rodzice czasami patrzą przez różowe okulary. Należy pamiętać, że przedszkole jest partnerem rodziców. Wiedza i umiejętności zdobyte w przedszkolu powinny być utrwalane i pogłębiane w domu. Dla dobrej adaptacji potrzebne jest systematyczne zaangażowanie ze strony rodziców w życie przedszkola.