Adaptacja w przedszkolu to przystosowanie się dziecka do nowego środowiska jakim jest przedszkole, do nowych sytuacji i warunków. Moment pójścia do przedszkola jest bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż jest to pierwsze doświadczenie społeczne dziecka. Następuje ogromna zmiana w jego życiu: inne otoczenie, osoby, rytm dnia. Niektóre dzieci są zaciekawione nową sytuacją, a inne są niespokojne, niepewne, boją się zostać same, bez rodziców. Ich poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane.

DROGI RODZICU !!!

• Porozmawiaj z dzieckiem o nowej sytuacji i traktuj chodzenie do przedszkola jako naturalną rzecz (taką jak chodzenie mamy i taty do pracy).
  • Staraj się być konsekwentny i nie przerywaj rytmu chodzenia do przedszkola, gdyż to przedłuża okres adaptacji. Dzięki temu dziecko zrozumie, że przedszkole to jego obowiązek, a wkrótce wielka przyjemność.
  • Staraj się nie wątpić przy dziecku w sensowność swojej decyzji o wysłaniu go do przedszkola.
  •
  • Zauważaj najmniejsze sukcesy już od pierwszych dni i chwal za dzielność, a ewentualne porażki bagatelizuj.
  •
  • Nie wypytuj natarczywie o to, co się wydarzyło w przedszkolu tylko pozwól mówić dziecku o tym, co jest dla niego ważne i o czym samo chce powiedzieć.
  •
  • Bądź słowny i przychodź po dziecko o tej porze, o której się umówiłeś z dzieckiem.
  •
  • Zorganizuj poranek tak, żeby się nie spieszyć – miej czas na poranne przytulanie, porozmawiaj w drodze do przedszkola, jaki fajny dzień przed wami - mamy i taty w pracy, a dziecka w przedszkolu, czule się pożegnaj w przedszkolu.
  • Dziecko najlepiej przekaż pani lub odprowadź do sali z „buziakiem - rozchodniakiem” na koniec i zaufaj, że panie zaopiekują się Twoją pociechą, zainteresują malca czymś ciekawym i zachęcą do wspólnej zabawy.
  • Nie zamartwiaj się w domu i w pracy, jeśli rozstanie z dzieckiem było ciężkie. Dzieci, po wyjściu rodzica uspokajają się bardzo szybko i zaczynają się bawić.
  • Pozwól dziecku zabrać do przedszkola ulubioną zabawkę, dzięki której wzrośnie jego poczucie bezpieczeństwa.
  • Ubieraj dziecko w wygodne ubranie.
  • Nie podejmuj za dziecko decyzji dotyczących jedzenia. Jeśli nie ma alergii na pokarmy, zachęcaj je do ich zjadania. Dzieci często zapominają, że czegoś nie lubią i w towarzystwie rówieśników zjadają wszystko.
  •
  • Wspieraj dziecko w samodzielnym radzeniu sobie z czynnościami samoobsługowymi.

Postarajmy się wspólnie, aby pobyt w przedszkolu był jednym z najradośniejszych okresów w życiu dziecka.

Dla dobrej adaptacji dziecka w nowym środowisku jakim jest przedszkole trzylatek powinien mieć opanowane następujące czynności:

• samodzielne jedzenie łyżką,
  • mycie rąk,
  •
  • czynności higieniczne przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych,
  •
  • zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby (np. nakładanie kapci),
  • rozpoznawanie swoich rzeczy wśród innych,
  • wycieranie nosa,
  • w miarę rytmiczne chodzenie po schodach przy poręczy,
  • znajomość swojego imienia i nazwiska.

PAMIĘTAJ

Opinie i uwagi nauczycielek, zwłaszcza te trudne przez rodziców do zaakceptowania, nie są wynikiem negatywnego stosunku do dziecka, ale wynikają z troski o dziecko, na które rodzice patrzą zawsze przez różowe okulary. Należy pamiętać, że przedszkole jest partnerem rodziców. Wiedza i umiejętności zdobyte w przedszkolu powinny być utrwalane i pogłębiane w domu. Dla dobrej adaptacji potrzebne jest systematyczne zaangażowanie ze strony rodziców w życie przedszkola.